Haberler

Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali

2013’ün Çin’de Türk Kültür Yılı olmasıyla birlikte Tüçsiad(Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Pasiad (Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği ) işbirliği ile 2 büyük proje organize edilmektedir. Bunlardan ilki nisan ayında başlamış olan Çin’den Türkiye’ye 100 Entelektüel projesi, ikincisi ise 6-7-8 Ekim tarihlerinde Şanghay’da düzenlenecek olan “Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali”.

Çin’in dünyaca ünlü metropolü Şanghay’da düzenlenecek olan “Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali” için Şanghay Mart Fuar merkezindeki 7.000m2’lik kapalı alan uygun görülmüştür. 3 gün sürecek olan bu festivalde; Anadolu’da yaşamış uygarlıkların ve turistik mekanların temsili modelleri yapılacaktır. Türk mutfağına ait yemeklerin tanıtıldığı reyonlar, hediyelik eşya sergi ve satış noktaları, firma ve şehir tanıtım stantlarından oluşan kapalı çarşı dükkanları kurulacaktır.
İstanbul, Ankara, Konya, İzmir, Bursa, Şanlıurfa gibi şehirlerimizin tarihi ve turistik mekanlarından oluşan 3 boyutlu şehir dekorları, bu şehirlere ait hat, ebru, minyatür, telkari, el dokumacılığı, ahşap ve taş oymacılığı gibi bir çok el sanatlarının tanıtımı yapılacaktır. Çocuklar için özel tasarlanmış oyun alanlarının da bulunduğu festival alanında yöresel halk dansları, mehter ve sema gösterileri gibi ülkemize has aktiviteler yapılacaktır. Ülkemize mal olmuş ve tüm dünyaya ihracatı gerçekleşen ürünlerin stantlarının bulunduğu “Türk İhraç Ürünleri Fuarı”da yine festivalde bulunan bölümlerden olacaktır. Böylelikle dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin’i daha yakından tanıma şansı bulan firmalarımız, ürünlerinin sunulduğu özel bir platformda paydaş sektörlerdeki Çinli markalarla buluşma şansı yakalayacaklardır.
Ülkemizin 2012 yılında Çin’e gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat rakamlarına bakıldığında aleyhimize bir açık olduğu görülmektedir. 26 milyar dolarlık ithalatımıza karşılık Çin’in ülkemizden yaptığı ihracat sadece 3,7 milyar dolardır. Bu düzenin lehimize dönmesi ve ülkemizin 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasında yılda 1 trilyon doları aşkın ithalat yapan Çin önemli rol oynayacaktır. Hâlihazırda 9 trilyon dolar rezervi bulunan Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en hızlı büyüyen ve 2. Büyük ekonomisi durumundadır. Ülkemizin bu dev ülkedeki pasatadan payını alması ve ikili ticaretteki dengesizliği gidermesi adına “Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali” kapsamında Türk İhraç Ürünleri Fuarı adı altında da ülkemize mal olmuş ihraç ürünlerini tanıtmayı ve Çin pazarında hak ettikleri yeri bulmalarını hedeflemekteyiz.

09 Ocak 2013 Çarşamba

Diğer Haberler

Anketimize Katılın!

Tüm anketler

Çin'den Türkiye'ye 100 Entelektüel Projesini Nasıl Buluyorsunuz? 

Yerel

Saatler

Hava

Durumu

Döviz

Kurları

Güncel Döviz Kurlarına Erişmek ve Döviz Kuru Hesap Makinası uygulaması için tıklayınız... Kur Hesaplayıcı